Магістри-дизайнери ЧДТУ успішно захистили кваліфікаційні роботи

9 грудня 2024

 

5 грудня 2024 року в Черкаському обласному художньому музеї відбулися захисти кваліфікаційних робіт магістрів за спеціальністю 022 Дизайн освітньої програми «Дизайн і візуальна культура» (ДіВК), який став першим випуском цієї освітньої програми у ЧДТУ. 

Символічно, що цей випуск проходить у стінах музею, де 17 років тому відбувся перший захист магістрів-дизайнерів ЧДТУ, що стало початком гарної традиції, яка отримала гідне продовження.

Очолила Екзаменаційну комісію Заслужена художниця України, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри дизайну та соціокультурних дисциплін Черкаського державного бізнес коледжу Тетяна Касьян.

Тематика кваліфікаційних робіт вирізнялася своєю актуальністю та різноманітністю. Поміж представлених проєктів – дві роботи присвячені інклюзивному проєктуванню і виконані в межах договору про співпрацю між ЧДТУ та спеціалізованою школою для дітей з порушенням зору Олени Чорнобай «Специфіка проєктування дидактичного обладнання для дітей з порушенням зору» та Олени Мороз «Специфіка проєктування обладнання для дітей з особливими освітніми потребами» під керівництвом доцентки кафедри дизайну Наталії Чугай. У своїй практичній частині роботи студентки запропонували дидактичне обладнання для дітей, яке може бути використане у навчальному процесі для занять із соціально-побутового орієнтування.

Три проєкти присвячені дизайну транспортних засобів різного призначення: стилістичний та технічний рестайлінг автомобілів (на прикладі моделі Mazda MX-3) – Артура Бузуліна (керівниця – професорка, завідувачка кафедри дизайну Інна Яковець) та Данила Журавля (керівник – доцент кафедри дизайну Олександр Луговський) і дизайн-проєктування об’єктів залізничної інфраструктури Єгора Добровольського (керівниця – доцентка кафедри дизайну Наталія Чугай). Крім того, також були висвітлені теми із дизайн-проєктування меблів для громадських інтер’єрів – Віталія Панченка (керівниця – доцентка кафедри дизайну Наталія Чугай), створення айдентики для соціальних центрів – Катерини Канюк (керівниця  – професорка, завідувачка кафедри графічного дизайну, моди та стилю Олена Храмова-Баранова), формування особистого бренду – Євгенія Бабченка (керівниця – професорка, завідувачка кафедри дизайну Інна Яковець), репрезентація творчого доробку сучасних професійних художників Черкащини – Луїзи Січкар (керівниця – професорка, завідувачка кафедри дизайну Інна Яковець), проєктування комунікаційних дизайн-об’єктів з проблемних питань безпритульних тварин – Катерини Шевченко (керівниця професорка кафедри дизайну Наталія Романенко). 

Студенти Олена Чорнобай та Єгор Добровольський під керівництвом кандидатки мистецтвознавства, доцентки кафедри дизайну ЧДТУ Наталії Чугай отримали на захисті найвищий бал та відзнаку екзаменаційної комісії.

До захисту було допущено 10 студентів і всі успішно захистилися. За результатами навчання дипломи з відзнакою отримали: Єгор Добровольський, Данило Журавель, Катерина Канюк, Олена Мороз, Олена Чорнобай.

Колектив кафедри дизайну ЧДТУ вітає магістрів із успішним захистом і бажає творчих успіхів, реалізації планів та мирного життя! Окрема подяка Черкаському обласному художньому музею на чолі директорки, заслуженої діячки мистецтв України, кандидатки мистецтвознавства, доцентки кафедри дизайну ЧДТУ Ольги Гладун за надану можливість презентувати магістерські проєкти у залах музею.

Довідково:

ОПП «Дизайн і візуальна культура» суттєво відрізняється своєю новизною від ОПП «Дизайн (за видами)», яка реалізовувалась на кафедрі у період 2008-2023 років, (навчання за спеціалізаціями: графічний дизайн, інтер’єр і обладнання (згодом – дизайн середовища), промисловий дизайн, дизайн одягу).

З 2023-2024 навчального року враховуючи вимоги часу, актуальні тенденції у мистецтві, поєднання традиційних технік з інноваційними технологіями та на основі публічного обговорення проєкту оновлення ОПП ДіВК було створено єдину синтетичну ОПП «Дизайн і візуальна культура».

Унікальність ОПП «Дизайн і візуальна культура» полягає в її синтетичності з основним фокусом на спеціальній освіті в галузі різних видів дизайну та мистецтва з можливістю варіантності у виборі здобувачем об’єкта проєктування за видами дизайну за усіма відповідними освітніми компонентами та з акцентом на здатність створювати об`єкти різного призначення, зокрема, для маломобільних груп населення та людей з інвалідністю, де дизайн сприймається одночасно і як продукт візуальної культури, і як інструмент культурного будівництва, і як фактор, що активно формує віз. і матер. культуру.

Синтетичний підхід під час навчання забезпечує розуміння здобувачами вищої освіти об’єктів візуальної культури, як невід’ємних складових, що безпосередньо впливають на формування і наповнення навколишнього середовища. Поєднання знань і навичок з різних дизайнерських напрямів в особі одного фахівця на другому (магістерському) рівні освіти дозволяє забезпечити системний комплексний підхід до дизайн-проєктування, а зміст ОПП крім професійної підготовки забезпечує формування компетентностей, що є необхідними для самореалізації, активної громадянської позиції, здатності до працевлаштування у суспільстві.